Jak ušetřit na elektrické energii? Pomůže fotovoltaika!

Fotovoltaické elektrárny už několik let zdobí především novostavby. Pokud i vy chcete výrazně ušetřit, přečtěte si tento článek.

 

Ceny za energie rostou každým rokem. Pokud si tedy chcete udržet životní standard, musíte hledat nové cesty. Jednou z nich mohou být fotovoltaické elektrárny. Ty vám pomohou vyrobit elektřinu z obnovitelných zdrojů a strčí vám tak ročně do kapsy i několik desítek tisíc korun.

Fotovoltaické elektrárny – cena

I když se jedná o zajímavé řešení, spoustu lidí může od koupě odradit poměrně vysoká cena. Fotovoltaická elektrárna na klíč se pohybuje kolem 100 tisíc korun. To rozhodně není zanedbatelné částka. A už vůbec ne, pokud stavíte nový dům. Jednoduchou matematikou vám ale vyjde, že tato investice se vám během několika let vrátí.

V závislosti na tom, kolik v domácnosti spotřebujete elektrické energie, můžete ročně ušetřit i desítky tisíc korun. Závisí i na zvolené fotovoltaické elektrárně. Některé elektrárny totiž nevyrobí tolik elektřiny. Jsou tedy vhodné pouze pro ohřev vody. Jiné pak můžete použít i k vytápění.

Dotace na fotovoltaiku

Pořizovací cenu ale můžete výrazně snížit. Dotace na fotovoltaiku v rámci Nová zelená úsporám vám pomohou pokrýt i více než 50 procent z pořizovací ceny. Dotace na fotovoltaické elektrárny pro ohřev vody vám mohou vyplatit až 35 tisíc korun. 50 tisíc získáte z dotací na vytápění. Nejvíce peněz (až 150 tisíc korun) vám poskytnou dotace na fotovoltaické solární systémy.

Slunce vám tak pomůže vyrábět elektrickou energii a ušetřit spoustu peněz každý rok. Díky fotovoltaickým elektrárnám vyrobíte tolik energie, že ji budete moct využít i v běžném provozu. Zaplatíte tak ohřev vody i topení. Přebytek pak můžete použít k provozu elektrických zařízení. Dotace pak srazí celkovou cenu elektrárny na minimum. Vy si tak budete moct užívat levného a udržitelného bydlení.

Nové články