Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce. Mají krásnou červenou barvu a nádhernou vůni. Kdo z nás by si je nechtěl vypěstovat doma na zahrádce? S těmi z obchodu jsou nesrovnatelné, jejich pěstování navíc není složité. Jak na to, aby vaše úroda byla bohatá?
Kdy jahody začít sázet?
Když se pro pořízení jahod rozhodnete, je důležité vystihnout ten pravý čas. Optimální doba pro výsadbu jahod závisí na klimatických podmínkách v místě, kde bydlíte, a konkrétní odrůdě jahod, kterou chcete pěstovat. Obecně ale existují tři hlavní období pro sázení jahod:
- Jarní sázení: Nejlepší čas pro sázení jahod je na jaře, zhruba od poloviny dubna do poloviny května. Teploty mírné a půda vlhká, takže kořeny rychle porostou a jahody se snáz uchytí.
- Letní sázení: Kdo nestihl jahodníky zasadit na jaře, nemusí zoufat. Sázet se dají i v létě, ideálně koncem července až začátkem srpna. Takto zasazené jahody ale nezapomeňte pravidelně zalévat.
- Podzimní sázení od září do začátku října. Podzimní sazenice mají před zimou dostatek času na zakořenění, na jaře pak rychle vykvetou a plodí.
Jak jahody sázet správně?
Před sázením je důležité správně připravit půdu, aby byla vhodná pro růst jahod. Měla být kyprá, dobře propustná a bohatá na organické látky. Nejprve je třeba vykopat záhony do hloubky asi 30 cm a odstranit plevel, kameny a zbytky rostlin. Následně přidejte a zapracujte kompost, abyste půdě přidali potřebné živiny, propustnosti půdy zase prospěje trocha písku. Máte hotovo? Jde se sázet!
- Vyberte zdravé a silné sazenice bez známek chorob nebo poškození. Vybírat můžete mezi klasickými jahodníky, měsíčními jahodami, převislými jahodami a těmi stáleplodícími.
- Vykopněte jamky do hloubky a šířky kořenového balu sazenice, udržujte mezi nimi rozestupy asi 30 cm, další řádek pak udělejte asi po 50-60 cm.
- Umístěte sazenici do jamky tak, aby srdíčko jahodníku zůstalo na úrovni povrchu půdy. Kořeny zasypte hlínou a lehce přitlačte.
- Sazenici zalijte.
Náš tip na závěr: Důležitá je i správná péče o jahody
Jen tak budou dobře plodit. Potřebují pravidelnou zálivku, ideální je zalévat je ráno nebo večer, aby se minimalizovalo odpařování vody. Půdu kolem rostlin pokryjte mulčem, aby se udržela půdní vlhkost a snížil se růst plevele. Jahody přihnojujte kompostem nebo speciálním hnojivem pro jahody, chraňte je i proti škůdcům a chorobám. Po sklizni odstraňte staré a suché listy, aby mohly růst nové a minimalizovalo se riziko chorob.