Všichni majitelé rodinných domů to znají – nezvaní hosté. Nejčastěji chodí v noci a nikdy to není příjemná návštěva, kterou příště rádi přivítáte znovu. Tomuto předejdete jednoduše, když si ke svému domu pořídíte kvalitní oplocení. Nejenomže váš dům ochrání, ale dodá mu také designový vzhled.
Dokonce i naši předkové si vytvářeli primitivní oplocení svých chatrčí či chýší – už tehdy se vědělo, že to prostě má význam. I když oni měli k dispozici pouze dřevo, dnes již máme mnohem více možností a materiálů. Jeden z nejoblíbenějších a bezkonkurenčně nejlevnějších materiálů na výstavbu oplocení je pletivo.
Pletivo
Pletivo, tenhle materiál je výjimečný tím, že není vůbec nijak náročný na údržbu a pokud jej instalujete správně, můžete dokonce prodloužit jeho životnost.
Jak jej správně instalovat?
Neměli byste dráty přílišně napínat, jelikož hrozí, že by je silný mráz, který nás každoročně sužuje, mohl potrhat. V případě, že je plot dobře postavený, může vám sloužit i několik desítek let. Součástí oplocení vašeho pozemku by měla být samozřejmě i plotová branka.
Jaké jsou jeho rozměry?
Obvyklé rozpětí rolí se pohybuje mezi jedním až dvěma metry a jeho nejčastěji prodávaná výška je 150–160 centimetrů. Samozřejmou součástí každého pletiva je napínací drát, jež vede horní a dolní část pletiva. Nicméně, pletivo nepatří mezi ty nejbezpečnější druhy oplocení, proto je doporučováno k němu pořídit i ostnatý drát, který se natáhne na horní část oplocení. Pouhý pohled na tuto „past“ každého potencionálního zloděje okamžitě odradí.
Dekorační prvky
Fádnost pletiva můžete jednoduše změnit. Každá alespoň trochu šikovná hospodyňka a zahradnice zvládne k plotu nasadit popínavé rostliny, které plot doslova obejmou a vy budete mít najednou okolo svého domu jednu velkou květnou zahradu. Nicméně, pokud vás tato myšlenka nadchla, je vhodné pořídit pletivo poplastované, jelikož květiny, jak je známo drží vlhkost, která by mohla na pozinkovaném pletivu způsobit korozi.