Více než polovina naší populace využívá denně internetové služby. A prakticky všichni se k němu připojují nejčastěji doma. Nicméně, služby, které využívají jsou velice rozličné, ale proč tomu tak je? Rychlost a kvalita připojení se totiž liší od poskytovatele. A víte vůbec, jakou máte vy přenosovou rychlost? Jestli je dostačující či v opačném případě, zda zbytečně nepřeplácíte?
Jaký internet vybrat?
Na výběr máte většinou z kabelového připojení či WiFi – pokud jsou ve vaší lokalitě dostupné. Ty méně frekventované druhy připojení jsou mobilní internetové připojení či připojení přes kabelovou televizi. Nicméně, je to právě pokrytí, které je nejčastějším problémem k navýšení přenosové rychlosti. Zkuste si s vaším novým poskytovatelem proto domluvit zkušební provoz, který vás může zachránit od dlouhého úvazku či pokutám za předčasné odstoupení od smlouvy.
Jakou rychlost vybrat?
Před samotným objednáním internetu je třeba si zodpovědět, jakou přenosovou rychlost vlastně potřebujete. Poskytovatelé také častokrát nabízejí přenosovou rychlost až 100 MB, což je častokrát zbytečné. Nicméně, takovou rychlost můžete dosáhnout pouze ve velkých městech, jako je například internet Olomouc či internet Liberec a další.
Nejvhodnější připojení je 20 MB. Musíte si ale také dát pozor nejenom na rychlost stahování, ale také na rychlost nahrávání – ta vás může nemile překvapit v případě, že budete nahrávat množství fotografií z dovolené či si nahrávat videa do webových služeb.
Je potřeba smlouva?
Zkuste najít takového poskytovatele, u kterého není potřeba se smluvně zavázat na několik let dopředu. Je totiž možné, že i přesto, že je ve vaší lokalitě dostupná maximální rychlost, tak vám nebude internet fungovat tak, jak byste si představovali. Je to dáno tím, že například při připojení přes WiFi je již přehlcena síť, na kterou se připojujete. U pevného kabelu může být nějaká překážka mezi vámi a vysílačem.
Tyhle všechny aspekty musíte mít dopředu vyřešené, abyste „nezaplakali nad výdělkem“ a zbytečně nevyhazovali peníze do sítě.