Domácí čistička odpadních vod

Čističky odpadních vod jsou určeny především pro majitele rodinných domů, rekreačních chat a chalup, penzionů, provozoven a jiných menších objektů, které nejsou připojeny na veřejnou kanalizaci.

Jak vybrat správnou čističku?

Pro správný výběr je třeba se řídit třemi zásadními kritérii, kterými jsou počet napojených osob, způsob vypouštění vyčištěné vody a způsob úředního schválení. V prvním případě je míněn počet stálých osob, nikoliv občasné návštěvy. Způsob vypouštění vyčištěné vody znamená vypouštění do potoka či řeky, nebo do veřejné kanalizace, která není ukončena obecní čistírnou nebo do pozemních vod, tedy zasakování do půdy. Také je možné vyčištěnou vodu akumulovat v jímce a používat ji k zavlažování zahrady, k mytí auta a dalším účelům.

Čistička pro rodinné domy a malé provozovny

Na trhu je několik modelů vhodných pro čištění odpadních vod vyprodukovaných domácností nebo malou provozovnou. Známým výrobcem je společnost ENVI-PUR, která vyrábí, prodává a instaluje domovní čističky odpadních vod Bio Cleaner®. Tyto čističky jsou určeny k likvidaci odpadních vod z nejmenších individuálních zdrojů znečištění jako jsou rodinné domy, chaty, penziony apod. Nahrazují tradiční betonové jímky, nebo samonosné plastové septiky jak z hlediska účinnosti, tak výše nákladů. Čističky výrobce ENVI-PUR umožňují čištění odpadních vod z WC, koupelen, kuchyní, automatických praček, nebo myček nádobí.

Jaké jsou základní části čističky

  • vlastní nádrž sloužící jako biologický reaktor je válcová nebo hranatá plastová nádrž s technologickými přepážkami, kde probíhá proces čištění vody. Nádrž je uložená pod úrovní terénu, nad úrovní terénu je zakryta plastovým či dřevěným víkem
  • membránové dmychadlo slouží jako zdroj vzduchu pro domácí čističky umístěné například ve sklepě
  • spínací hodiny, časový spínač nebo elektroskříň slouží k ovládání provozu čističky

Výhody domácí čističky

  • stávající žumpu či septik lze přestavět na domácí ČOV osazením technologické vestavby
  • plastová konstrukce nevyžaduje nákladnou stavební přípravu a čističku lze zapustit do terénu zcela nebo zčásti
  • nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu a náklady na provoz lze minimalizovat použitím různých režimů chodu (návštěvy, dovolená atd.)
  • nízká produkce kalu, který lze kompostovat
  • díky automatickému odsávání plovoucích nečistot a pěny odpadá ruční čištění septiku nebo jeho vývoz.

Nové články