Jak na praskliny ve zdi

Praskliny ve zdivu, obvykle mezi stěnou a stropem, jsou častým jevem. U nových staveb může být příčinou postupné „sedání“ stavby. Dalšími příčinami mohou být také otřesy například pokud vede kolem domu frekventovaná silnice, po které jezdí těžká nákladní vozidla. Chystáte-li se prasklin či trhlin zbavit, záleží na jejich šířce a hloubce. Jsou-li praskliny hlubší a širší než 0,5 cm, je dobré se nejprve poradit se statikem. Menší praskliny, které nezpůsobují závažnější stavební problém, se dají opravit.

Čím praskliny zakrýt?

Dokud nebyly na trhu moderní pružné hmoty, používala se k těmto účelům sádra. Ta je však příliš křehká, časem se vydrolí a na mnoha materiálech nedrží. Dnes jsou k dipozici mnohem vhodnější přípravky, určené speciálně na praskliny ve zdi, na spárování a tmelení. Dají se použít jak na opravu prasklin ve zdivu, tak i na okolí dveří, okenních rámů a různých výklenků. Prodávají se v kelímcích, kbelících nebo v kartuších. Tyto stavební akryláty jsou na výběr v odstínu bílé, šedé a hnědé barvy.

Drobné vlasové praskliny

Na ty použijte akrylátový tmel, který se ani nemusí přetírat. Větší praskliny ve zdi můžete zpevnit spárovací páskou vyrobenou na bázi skelných vláken nebo netkaných textilií. Také se osvědčuje dané místo oškrábat, nalepit přes praskliny perlinku a nanést štuk. Pokud jde o akrylátové tmely, tak ty se dají snadno zbrousit a následně přetřít disperzními barvami jako je například Primalex. Nepoužívejte silikonové tmely, které nepřetřete.

Nové články