Výběr dveří je stejně důležitý jako výběr kování. A vybrat kování pro interiérové dveře není jen tak. Musí odpovídat plánovanému použití dveří, prostoru, ve kterém bude umístěné, i samotnému typu dveří. Speciální kategorií jsou posuvné dveře, kam kromě kování musíte pořídit také madla a úchytky.
Interiérové dveře obecně nemusí splňovat vysoké bezpečnostní nároky, určujícím faktorem ale bude frekvence používání. Zatímco bytové dveře zavřete a otevřete maximálně párkrát denně, dveře v kanceláři budou pravděpodobně používané častěji. Tomu by měl odpovídat i materiál, ze kterého bude kování vyrobené.
Dva typy kování
Dveřní kování lze rozdělit na rozetové a štítové. Rozetové se skládá ze dvou dílů – samostatné kliky a samostatného otvoru pro klíč. Ten může mít jak kulatý, tak hranatý nebo ovální tvar. Rozetové kování se často umisťuje do novostaveb a moderních interiérů. Jejich největší výhodou je, že se nemusíte řídit roztečí, tedy rozměrem mezi klikou a klíčovou dírkou, jelikož díly se dají namontovat v libovolné vzdálenosti od sebe.
Štítové kování se vyrábí z jednoho kusu, který má podlouhlý tvar a spojuje kliku i otvor pro klíč. Štít může být hranatý i oválný. Tento typ kování bývá levnější a jednodušší na montáž, navíc – protože je běžnější – je k dostání nepřeberné množství materiálů a povrchových úprav. Před koupí ale musíte znát rozteč dveří.
A co s posuvnými dveřmi?
Pokud máte doma posuvné dveře, můžete si vybrat z kování na strop, na stěnu nebo do stavebního pouzdra. Kování na strop se do bytových podmínek příliš nehodí, ale ve firmách najde své využití. Kování na stěnu bývá nejčastější, musíte si ale být jistí, že stěna zátěž unese. Instalace kování do pouzdra šetří prostor a působí velice moderně. Ke kování nezapomeňte pořídit ještě madlo, kterým budete dveře ovládat. Co se týče materiálu, vybírat můžete hliníkové nebo ocelové kování, přičemž to hliníkové bývá tišší.