Granitový dřez, to je investice do estetiky i kvality. Pokud budete svůj kuchyňský dřez čistit pravidelně, nemusíte se obávat, že se jen tak opotřebuje. Navíc bude dobře vypadat i dlouhodobě. Spousta lidí se obává, že zejména na černém granitovém dřezu je vodní kámen velice viditelný. Není to ale pravda – a nemusíte ani používat speciální prostředky na vodní kámen.
Jak správně pečovat o granitový dřez?
Stejně jako se musíte pravidelně starat o nerezové dřezy, i ty granitové vyžadují určitou péči. I když se to zdá nepravděpodobné, péče o granitové dřezy je ve skutečnosti méně náročná než o ty nerezové. Stačí vědět, jak na to. Základem je pravidelnost – svůj granitový dřez čistěte nejlépe na denní bázi, obvykle večer, kdy po celém dnu naposledy umyjete nádobí. Na toto pravidelné čištění stačí použít klasický prostředek na mytí nádobí. Dražší čisticí prostředky (speciální prostředky určené na granitové dřezy) si ponechte na odolnější nečistoty.
Pozor na abrazivní prostředky
Čisticí prostředky s abrazivní složkou je vhodné vynechat, aby nedošlo k poškození povrchu. Na silně znečištění granitový povrch používejte jen jemné abrazivní prostředky, rozhodně ne bělidla či žíraviny. Vápenaté usazeniny můžete odstranit octem nebo octovým roztokem (zkuste nejprve roztok, který připravíte tak, že smícháte ocet s vodou v poměru 1:1, teprve když je neúspěšný, můžete použít samotný ocet.
Čím čistit?
Klasické houbičky na mytí nádobí nebo měkký hadřík jsou postačující. Nikdy na granitový dřez nepoužívejte drátěnou houbičku. Z odtokového sítka pravidelně odstraňujte nečistoty a odpad. Pokud granit znečistí tak odolné látky, jako je víno nebo šťáva z řepy, káva nebo čaj, odstraňte skvrny co nejdříve. Mohli by se dostat do vnitřní struktury materiálu a pak je velmi obtížné je dostat pryč. Pomocníkem proti takovému odolnému zabarvení je ocet s vodou (můžete nechat napuštěný dřez tímto roztokem klidně přes noc).