Ať již máte doma psa, kočku, králíka, nebo třeba exotické ptactvo, tyto základní informace byste měli vědět. Předejdete tak mnohým potížím, které chovatele provázejí.
Hlídejte si kvalitu krmiva
Pro vašeho mazlíčka vždy vybírejte kvalitní krmivo. Sledujte údaje výrobce, které jsou na etiketě výrobku a snažte se svým zvířatům podávat to nejkvalitnější krmivo, které si můžete dovolit. Zdravé zvíře by vždy mělo být vaší prioritou. Chovatelské potřeby a krmiva skladujte odděleně od potravin pro lidi. Osvědčují se například kovové regály, které umístíte do prostoru spižírny nebo sklepa. Otevřené krmivo se snažte co nejdříve spotřebovat.
Pravidelný úklid
S pořízením domácího mazlíčka se toho ve vaší domácnosti změní opravdu hodně. Najednou zjistíte, že pravidelný úklid je více než potřebný. Připravte se také na to, že občas to u vás doma nebude vypadat tak, jak si přejete. Nečekané události se mohou stát, když se vrátíte z práce domů, a místo odpočinku budete opět trochu uklízet. Obecně platí, že pokud se váš domácí mazlíček pohybuje také venku, měli byste jej pravidelně odčervovat a věnovat více péče desinfekci podlah a bytových textilií.
Na veterinu raději včas
Nikdo z nás si nepřeje, abychom museli s domácími mazlíčky navštěvovat veterináře. Když ale objevíte problém a necháte jej bez důkladného zaléčení, zvíře tím dále jen trpí. Konzultace s odborníkem a nasazení vhodné léčby je vždy méně nákladnou a život zatěžující situací, než pokročilá onemocnění. Číslo na svého lékaře a na veterinární pohotovost mějte proto vždy dobře uložené.
Nepodporujte množírny
Obzvláště u chovu psů a koček se člověk může setkat s podezřele levným inzerátem. Pokud vám někdo nabízí, že vám kotě nebo štěně předá kdesi na kraji dálnice, nikdy na to nepřistupte. Vidět místo, kde zvíře vyrůstalo, je naprostý základ. Prověřte si, zda jsou zvířata ve zdravém chovu.
Chov zvířat má svá úskalí, ta je dobré znát.