Zařizujeme si domácí pracovnu. Na co se připravit?

Možnost práce z domova je nejenom formou pracovní svobody, ale v poslední době také nutností. Nechcete-li pracovat z obývacího pokoje anebo ložnice a neustále od klávesnice odtrhávat všetečné dětské prstíky, zaměřte se na zařízení samostatné místnosti anebo alespoň pracovního koutu, který by poskytl dostatečné zázemí pro praktickou domácí kancelář.

Pracovní místnost anebo kout?

Samozřejmě, že každý by měl rád k dispozici pro vytvoření dokonalé pracovny samostatnou místnost. Kde ji ale v moderním bytě vzít. Jestliže tedy nebydlíte v prostorném domě, je potřeba začít přemýšlet nad tím, do které místnosti si nainstalujete kancelářský nábytek a vytvoříte tak prostor pro pracovní kout. Výhodou pracovního koutu je minimum nároků na úklid a údržbu, protože se obvykle rozkládá na menším prostoru a například údržbu podlah zvládnete současně se zbytkem místnosti.

Nábytek je alfou a omegou

Ať již budete zařizovat samostatnou místnost anebo pouze pracovní kout, vždy je potřeba klást důraz na výběr praktického nábytku. Jeho základem by měl být především prostorný pracovní stůl a pohodlná židle, na které se vám bude pohodlně sedět i několik hodin denně. Myslete také na dostatek úložných a odkládacích prostor. Nejrůznější skříně, skříňky, šuplíky a regály jsou pro pracovní kout nezbytností. Barvy nábytku, ale i výmalby volte raději tlumené, neutrální až chladné. Právě takové odstíny podporují soustředění a nebudou vás odvádět od rozdělané práce. Zároveň podpoří váš dobrý pocit z pobytu v pracovně.

Jak oddělit pracovní kout?

Budete-li mít k dispozici pouze pracovní kout, bude potřeba jej oddělit od zbytku místnosti. K tomu výborně poslouží například praktický paraván, vsadit ale můžete i na krásně vypadající květinovou stěnu anebo obyčejnou knihovnu, kterou postavíte doprostřed původního pokoje. Hluky ze zbytku místnosti sice takovéto řešení neutlumí, ale alespoň se postará o snížení dosahu vizuálních vjemů ze zbytku bytu. Díky tomu nebudete od práce neustále odbíhat do lednice anebo krotit děti, které si hrají. Při zařizování pracovního kouta v obývacím pokoji myslete také na to, že by prostor neměl vyčnívat z konceptu zbytku prostoru. Měl by zapadnout a stát se nenápadnou součástí původní místnosti.

Nové články