Finská sauna prémiových kvalit

Historie sauny pochází z dávných dob. Znali ji již naši předkové a používali k tomu například kožešiny zvířat jako dokonalý izolant. Finská sauna je důležitou součástí finské tradice a stala se populární po celém světě. Téměř každá finská rodina má doma saunu a není to jen místnost, kde si ohříváme své tělo a vyplavujeme toxiny. Sauna má ve Finsku význam i společenský, je místem setkání, místem, kde dokážeme zapomenout na stres a starosti všedního dne a kde se sauna stala součástí kultury tohoto národa.

Sauna a její účinky

Pokud pravidelně používáme saunu, můžeme si být jisti, že na nás chřipka a jiné virové onemocnění nemůže. Sauna má pozitivní účinky na naše zdraví a to nejen co se týká obranyschopnosti. Díky rozšíření pórů se z těla vyplavují všechny toxiny a napomáhá tomu i velká míra pocení. Kůže se stává hladkou a jemnou. Vzhledem k výrazné ztrátě vody z těla, finská, nebo – li suchá sauna také vykazuje vlastnosti, které zlepšují metabolismus. Nesmíme však zapomenout nahradit ztracené tekutiny ihned po skončení sauny. To je zvláště důležité při použití finské sauny, která má mnohem vyšší teplotu než je v infračervené sauně.

Sauna je ovšem i dokonalým místem pro odpočinek po náročném dni. Vyplavuje z našeho těla nejen škodlivé látky, ale také stres, který je všude kolem nás, a kterého je v poslední době opravdu hodně. Dokonalý klid a relaxace, která se tady nabízí nás vždy rozproudí, dodá energii a vyžene chmury z hlavy. Saunováním můžeme docílit dokonalého vzhledu naší pokožky, ale také celkovou pozitivní náladou. Pomáhá při revmatických potížích, rozšiřuje cévy a napomáhá při potížích s dýchacími cestami. Jak je vidět, sauna je prostě útočištěm pro všechny, kdo si chtějí odpočinout a nabrat síly, ale i pro ty, kdo si chtějí zlepšit svou tělesnou stránku.

Zásady pro saunování

I sauna má svá pravidla, která se musí dodržovat. Teplota v sauně se pohybuje okolo 90 až 100 stupňů celsia a měli bychom do ní vstupovat nazí, jen s ručníkem omotaným kolem těla. Je to z důvodu, že se naše tělo hodně potí a musíme se také trochu otřít. Pokud nám to vyhovuje, můžeme si v sauně lehnout na dřevěnou lavici a volně dýchat. Suchý vzduch můžeme také trochu zvlhčit poléváním rozpálených kamenů na kamnech. Můžeme také použít bylinné aroma. Po zhruba 12 minutách tělo opláchneme studenou vodou, zabalíme se do ručníku a ulehneme v odpočívárně na pár minut. Proces opakujeme. Saunování tak přispívá k posílení našeho organismu.

Sauna a sport

Sauna je dnes součástí mnoha sportovních center, protože může ovlivnit sportovní výkony a uvolňuje svalstvo. Je proto dokonalým uvolněním zejména pro vytrvalostní a silové sporty. Regenerace po sportu pomáhá organismu vyrovnat se s poklesem jeho schopností. Během sportování dochází k únavě a klesá výkonnost sportovců a tak je sauna vhodným relaxačním a klidovým režimem. Sportovci si tak rozehřívají tímto způsobem svaly. Sauna má ale také pozitivní účinky poúrazových stavů a je vhodná k rekonvalescenci po operaci.

Ovšem se saunováním je také spojeno i odbourávání tuků a růst svalové hmoty. Tento proces zajistí vyšší vylučování růstového hormonu.

Hubnutí a sauna

Sauna sice pomáhá odbourávat tuky, ale velký úbytek váhy zde nečekejte. Sauna není odtučňovací kúra a záleží hlavně na životním stylu a životosprávě. Pokud si tedy myslíme, že nás sauna zbaví přebytečných kil, tak můžeme s klidným svědomím říct, že něco málo z naší váhy půjde dolů, ale zázraky nečekejme. Sauna není všemocná a neumí zázraky na počkání.

Jak si pořídit domácí saunu

Je to zcela jednoduché. Pokud chceme mít doma saunu a víme, že ji budeme hojně využívat, máme dvě možnosti. Buď si postavíme saunu sami nebo si zvolíme spolehlivého partnera, kterým bez pochyby je jistě odborná firma. Obě možnosti jsou reálné, obě možnosti mají svá pro i proti, ale obě možnosti mají za cíl saunu podle našich představ.

Stavba sauny vlastními silami představuje zařizování a shánění materiálu, ale hlavně si musíme uvědomit, kde tu saunu vlastně chceme mít umístěnou. Venkovní sauna, která bývá v rodinných domech nebo chalupách často vídána spíše jako zahradní domeček, může mít i větší rozměry, záleží na tom, pro kolik osob sunu stavíme. Zapomínat nesmíme také na správnou izolaci, protože bez tohoto důležitého faktoru bychom měli opravdu jen obyčejný zahradní domek. K izolaci se používá minerální vata nebo vata čedičová, nebo – li kamenná, ale dnes můžeme vidět saunu, která je zateplena PU panely, které mají stejné vlastnosti, jako polystyren nebo minerální vata. Tyto panely jsou velice oblíbené nejen pro své tepelně izolační vlastnosti, ale jsou také lehké a cenově dostupné.

Sauna od profesionálů

Pokud ovšem chceme saunu raději od profesionálů, můžeme se obrátit na specializované odborné firmy, které nabízejí tyto služby. Trh nám nabízí mnoho možností a tak je jen na nás, jakou firmu si zvolíme. Jejich profesionální služby jsou na úrovni a v nabídce mají i široký sortiment materiálů,velikostí i doplňků pro sauny.

 

Nové články