V současné době se stále více zamýšlíme nad tím, do jakého materiálu vložíme své květiny. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů?
Keramické nádoby odolávají výkyvům teplot lépe
Květiny a plodiny si přejeme pěstovat co nejdéle. Od jarních paprsků po podzimní konec sezóny se vám podaří pěstovat rostliny v keramice. Keramické truhlíky totiž odolávají vysokým denním teplotám, přímému slunečnímu záření i nízkým teplotám. Keramické květináče tak můžete umístit na stinné i slunné stanoviště a máte jistotu, že dobře odolají vlivům okolí.
Plasty nemají tak vysokou životnost
I když je pořízení plastových květináčů o něco levnější, jedná se o přechodnou hodnotu. Stačí jedna sezóna na slunci a květináče z plastu začínají být výrazně opotřebované. Vidina toho, že je pro reprezentativní prostory použijete i za tři roky, je velmi mizivá. Nakonec vás tedy plast vyjde mnohem dráž než keramický květináč. Ten zde s vámi bude několik dekád.
Keramika prospívá kořenům rostliny
Věděli jste, že keramický materiál je porézní a dokáže propustit vzduch do substrátu? Právě to je mnohdy základem úspěchu. Kde je kyslík, tam je život. Pozvolné odpařování páry ze substrátu je přínosné pro postupné ochlazení rostlin. Kořenový systém tak skutečně vzkvétá a rostlina je zdravá a silná.
Plasty jsou lehké
Na tento fakt je možné nahlížet ze dvou stran. Výhoda lehkého květináče je snadná manipulace během sázení rostlin. Je snadné květináč i se substrátem umístit na správné místo, případně jej přemístit. Na druhou stranu mají plastové květináče mnohem menší stabilitu. Na okna je rozhodně lepší si povolat keramické květináče, u kterých nehrozí zřícení vlivem silného větru. Jsou dostatečně bytelné a stabilní.
Od plastových květináčů již mnoho lidí upouští, a to zejména pro jejich nízkou přidanou hodnotu a jejich materiál, který zatěžuje životní prostředí.