Nejprve je dobré si připomenout, jak to bylo se sociálním pojištěním dosud. Za zaměstnance platí sociální pojištění jeho zaměstnavatel. V roce 2017 bylo zaměstnancům z hrubé mzdy sráženo na sociálním pojištění 6.5 % a dalších 25 % za ně odváděl zaměstnavatel. Pokud si osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platili sociální a zdravotní pojištění sami, tak to v loňském roce bylo 29,2% z vyměřovacího základu.
Jak to bude v roce letošním
Každým rokem dochází k mírnému nárůstu minimálních záloh a ani rok 2018 nebude v placení sociálního pojištění výjimkou. Z informací ČSSZ vyplývá, že vzrostou minimální zálohy a dojde i k dalším změnám. Výše záloh pro OSVČ se letos vypočítává z jedné čtvrtiny průměrné mzdy, která má být letos 29.979 Kč. Čtvrtina z toho je tedy 7.495 Kč, což znamená, že měsíční záloha sociálního pojištění pro rok 2018 bude 2.189 Kč.
Sociální pojištění a hlavní činnost
Podnikatelům vykonávajícím hlavní činnost, se bude vypočítávat minimální záloha jako 29% právě z jedné čtvrtiny průměrné mzdy. Výsledná částka je 2.189 Kč, což je o 128 korun více než loni. Pokud činnost trvá celý rok, je roční minimální vyměřovací základ 89.940 Kč. Maximální vyměřovací základ se získá vynásobením průměrné mzdy 29.979 Kč 48. Kdo tuto částku přesáhne, nebude pak platit důchodové a nemocenské pojištění.
Sociální pojištění a vedlejší činnost
Pokud má někdo podnikání pouze jako vedlejší činnost, minimální záloha se počítá jako 29,2%, ale z jedné desetiny průměrné mzdy. Minimální záloha sociálního pojištění 2018 bude v tomto případě 876 korun.
Dvě nové dávky sociálního pojištění
V roce 2018 bude CSSZ nově vyplácet „otcovskou“ pro nové tatínky a dále dlouhodobé ošetřovné těm, co mají ošetřování člena rodiny.
Kontrola z ČSSZ
OSVČ mohou letos očekávat kontrolu z ČSSZ, která se bude zaměřovat hlavně na účetní záznamy nebo správný výpočet povinností k odvodům plateb na sociální pojištění. Podnikatel – zaměstnavatel musí dbát také na správné vedení evidenčních listů důchodového pojištění. Kontrolováno může být také plnění ohlašovacích povinností. Kontrola ovšem může přijít i z jiných institucí, jako je finanční správa, Česká obchodní inspekce, případně živnostenský úřad.