Tepelná čerpadla a klimatizace pro každého

Pojem obnovitelné zdroje energie hýbe světem zejména v souvislosti se životním prostředím. Majitelé domů se snaží jednak ušetřit na nákladech za vytápění, a jednak se chtějí chovat ekologicky. V posledních letech lze proto pozorovat odklon od drahého a neekologického topení pomocí kotlů na pevná paliva. Stále méně je oblíbené také vytápění elektřinou nebo plynem, zejména kvůli zdražování těchto médií. Oblibu si získávají tepelná čerpadla, která umožňují jejich majitelům naprostou nezávislost na tradičních energiích, ale i na rozmarech počasí.

Princip tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo je založeno na odnímání tepla ze země, vody nebo ze vzduchu a jeho předávání k vytápění objektu. Tím může být rodinný dům, administrativní budova, škola či jiný objekt. Tepelná čerpadla nemají sice příliš velký výkon, ale spolu se zateplením fasády domu nebo případné kombinaci s krbovou vložkou dokáží zajistit dostatek tepla. Nejpodstatnější je, že vytápění a ohřev vody v průběhu celého roku je naprosto čisté.

Typy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla se dělí podle toho, odkud odebírají teplo. Proto rozeznáváme tepelná čerpadla vzduch/voda, dalšími typy jsou čerpadla odebírající teplo z vody nebo ze země. Nejběžnějším typem jsou tepelná čerpadla vzduch/voda, která odebírají teplo z venkovního vzduchu a předávají je otopné vodě v podlahovém topení, v radiátorech, boilerech na užitkovou vodu apd. Tepelná čerpadla, která odebírají teplo z vody, mohou přijatým teplem přímo ohřívat vzduch v domě. Třetím typem jsou tepelná čerpadla čerpající teplo ze země. To ovšem vyžaduje provést hloubkový vrt na pozemku u domu, který může sahat až do hloubky 100 metrů.

Klimatizace

Teplo v domě ovšem může paradoxně zajistit i klimatizace. Pořídíte-li si klimatizační jednotku, můžete ji využívat v létě k ochlazování interiéru a v chladném období naopak k vytápění. Musí se ovšem jednat o klimatizaci značky Toshiba, kterou dodává a montuje česká firma M-klima.cz. Díky této účinné klimatizaci můžete ušetřit až 60% nákladů na topení.

Nové články