Termostatický směšovací ventil: Co to je a z čeho se skládá?

Termostatický směšovací ventil patří mezi základní stavební prvky při ohřevu vody. Jak funguje a z čeho se skládá? To zjistíte v tomto článku.

    1. Co je to termostatický směšovací ventil?

Zajímalo vás někdy, jak vlastně dokáže systém vytápění a ohřevu regulovat teplotu vody? Pak pro vás máme odpověď. Právě tuto činnost má na starosti termostatický směšovací ventil. Jedná se o zařízení, které se stará o kontrolu a regulaci míchání teplé a studené vody. Má na starosti to, aby byl zajištěn výstup přesně takové teploty, která je v danou chvíli potřeba.

Termostatický směšovací ventil reguluje teplotu vody při koupání, sprchování i mytí rukou. Ventily jsou navrženy tak, aby se teplota vody neměnila ani v případě změny vstupního tlaku. To je zásadní změna oproti mechanickým směšovacím ventilům. Ty totiž nejsou schopné zajistit toto chování automaticky. Schází jim totiž senzor, jehož hlavním úkolem je monitorovat teplotu vody a následně regulovat výstup.

    1. Z čeho se skládá?

Termostatický směšovací ventil se tradičně skládá ze třech základních prvků:

  • Termostatický prvek – jedná se o tepelně citlivý prvek. Ten se roztahuje nebo smršťuje v závislosti na teplotě vody, kterou je obklopován. Jakmile zaznamená změnu teploty, dá pokyn pístu ke změně proporce tak, aby uživatel dostal přesně takovou vodu, jakou si přeje.
  • Píst – bývá propojen s termostatickým prvkem. Jeho hlavním úkolem je pohybovat se tam a zpět podle předem určených pravidel. Reaguje na pokyny od termostatického prvky, s jehož pomocí reguluje přísun studené nebo teplé vody.
  • Pružina – posledním neméně důležitým prvkem je pružina. Ta sice nemá na první pohled tak důležitou funkci, bez ní by ale celý systém nemohl fungovat. Když se termostatický prvek otepluje, pohybuje pístem a tím stlačuje pružinu. Při ochlazení dochází k opačnému jevu – tedy ke smrštění termostatického prvku a stlačení pístu zpět právě za pomoci pružiny.

Nové články