Vlastní zahradní studna

Děsí Vás každoroční vyúčtování za vodu a přemýšlíte, jak byste jej mohli snížit a ještě třeba ušetřit? Samozřejmě to jde, pokud máte vlastní studnu!

Napijte se vlastní vody

Mít vlastní studnu je v dnešní době velkou výhodou nejenom pro zahrádkáře, ale prakticky pro všechny lidi, žijící v rodinném domě. Víte o tom, že máte na svém pozemku zdroj vody, ale prostě nemáte studnu? Tak si ji jednoduše vykopejte a uvidíte, jak najednou ušetříte peníze za vodu. Vždyť by byla škoda této možnosti dlouhodobé úspory nevyužít.

Nejrozšířenějšími studnami jsou takzvané „vrtané studny“. Pokud jste se rozhodli, že si opravdu studnu pořídíte, měli byste se dopředu poradit s nějakým odborníkem ze studnařské firmy, který zjistí, kde a v jakém hloubce se nachází vodní hladina a také jak silný její pramen bude.

Musíte se také spojit s nějakým hydrogeologem, který dle geologických map posoudí, zda výkopem Vaší studny neovlivníte prameny studní sousedních – abyste předešly případných sporům. Jak sousedským, tak i následně soudních.

Pro výkop studny budete také potřebovat stavební povolení, které získáte na příslušném stavebním úřadě. Ale pozor – každý úřad nemusí mít stejné požadavky, je tedy nutno se informovat přímo na úřadě ve svém bydlišti.

Studnu také musíte umístit do příslušné vzdálenosti od znečišťujících zdrojů, jako je například žumpa, septik, vnitřní kanalizace či nádrž na tekutá paliva.

Až budete mít hotový základní vrt, je nutno, aby hydrogeolog provedl čerpací zkoušku, která potvrdí, zda čerpání z Vaší studně opravdu neovlivňuje studny Vašich sousedů – což je také součást hydrogeologického posudku, který musíte mít jako nutnou papírovou doložku k Vaší studni při žádosti o její stavební povolení.

Každopádně, po zvládnutí všech těchto požadavků musíte mít také na mysli jednu z nejzásadnějších bezpečnostních otázek – a tou je poklop, který musí Vaše studna bezpodmínečně mít, aby se nestal někomu úraz či dokonce něco fatálnějšího, kdyby se stalo, že do studny někdo upadne.

Nové články