V garážích, kotelnách a menších halách můžete tradičně najít betonovou podlahu. Používá se po dlouhou dobu, po dosažení maximální hranice svého věku by měla být zrekonstruována. Postupem času se rozpadá a praská. Je zde možnost ji zbourat a vytvořit novou nebo posílit. Jak ji tedy opravit?
Navzdory mnohaletým zkušenostem a používání moderních technologií vykazují betonové průmyslové podlahy stále nepoměrně velký počet škod a závad. Vadné a poškozené podlahy jsou obvykle velkým problémem také v rodinných domech a bytech. Většina nevýhod průmyslových podlah se projevuje v počátečním období používání, a to i bezprostředně po dokončení podlahových prací. Opravy poškození betonu v průmyslových podlahách jsou obvykle těžkopádné, nákladné a nemají žádný vliv na estetiku a budoucí provoz zařízení.
Oprava podlahy z betonu
Způsoby opravy poškození podkladů betonových podkladů průmyslových i domácích podlah závisí na typu a rozsahu poškození. Ve většině případů se škody týkají velkých ploch a jejich odstranění zpravidla znamená značné náklady. Nejčastěji používané metody opravy škrábanců a jiných vad betonových pražců jsou popsány níže.
Mezi nejčastěji používané metody opravy poškozených betonových podlahových krytin patří:
– zaplnění trhlin
-částečná výměna betonového základového fragmentu,
-kompletní výměna betonového základového fragmentu
Vzhledem k nosné funkci betonových základů je nutné použít silovou integraci a zbavit podlahu trhlin a škrábanců, k tomuto účelu se používají pryskyřičné materiály (epoxidové, polymerní, akrylové) nebo – v případě škrábanců s většími otvory – cementové materiály (cementové suspenze nebo mikrocementové suspenze) lisované pod tlakem do asi 0,8 MPa (metody nízkého a středního tlaku).
Někdy, když je nutné utěsnit škrábance, použijí se speciální polyuretanové injekce, které jsou schopny lepit strukturu silou a navíc tvoří její utěsnění.
Sešití trhlin
Šití škrábanců a trhlin v podkladových podkladových vrstvách se často používá jako rychlá a spolehlivá oprava. Šitím je především zaručeno omezením vertikálních posunů (klíčování) a vodorovných hran fragmentů konstrukcí oddělených trhlinami.
Oprava spočívá v vyříznutí kolmo na rýhy, s výhodným lichoběžníkovým průřezem, do kterého jsou vloženy výztužné tyče do malty nebo pryskyřičného lepidla. Rozteč drážek, jejich délka a průměry výztužných prutů by měly být specifikovány v návrhu opravy. Ještě předtím, než se do ní pustíte.
Částečná výměna betonového základového fragmentu
Částečná výměna betonových podkladů spočívá v odstranění betonu v prasklé části na tloušťku desky. Tento způsob opravy se provádí v případě, kdy trhliny neprocházejí celou tloušťkou betonového základu a nejsou-li v škrábancích žádné posuny. V řezané trhlině se někdy používá výztuž ve formě ukotvené sítě. Pro vyplnění drážky použijte nízkomodulové betony nebo malty s přídavkem polypropylenových nebo ocelových vláken. V případě stabilních trhlin s malými rozpětími (až do 0,3 mm) lze obdobným způsobem provést „kosmetickou“ opravu. Broušení o šířce přibližně 20 mm a hloubce ne menší než 10 mm se rozřízne podél škrábanců, které jsou po impregnaci naplněny elastikovanou hmotou epoxidovou hmotou na opravu betonu. Barva hmoty může být přizpůsobena barvě podlahy.