Břidlice se začala používat v 18. století především jako střešní krytina, a to pro své tepelné a izolační vlastnosti. Do dnes ji lze najít na řadě historických budov. Postupně však její využití upadalo, jelikož byla nahrazována jinými materiály. Avšak v současné době se tato přírodní hornina sedimentárního původu těší opětovnému návratu. Díky svému jedinečnému vzhledu a vlastnostem nachází široké využití v interiéru i exteriéru. Své uplatnění nachází i v moderních zahradách.
Charakteristické vlastnosti břidlice
Břidlice je charakteristická především svou různorodou barevností a vysokou tvrdostí. Barevnost břidlice lze spatřit v odstínech šedivé až černé, ale také v odstínech nazelenalé a hnědé. Díky tomu působí velice dekorativním dojmem. Také je pro ni typická rovinná štěpnost a snadná opracovatelnost, což umožňuje její široké využití.
Výrazný prvek v zahradě
Využití břidlice v zahradách je v poslední době velkým trendem. Břidlice drcená se používá jako ozdobný kamenný mulč na záhony, čímž získávají záhony nový rozměr. Kamenný mulč v podobě drcené břidlice splňuje i svoji funkčnost, kterou je ochrana půdy před větrnou erozí. Dále je břidlice využívána pro vznik různých dekorativních prvků, jako jsou sypané cestičky, vysypaný prostor kolem jezírka, zahradní skalky, břidlicové zídky a další zkrášlovací zahradní prvky. Břidlice je také vhodná do gabionů v rámci zahradního plotu.
Ozdoba teras a domu
Břidlice nachází využití také jako luxusní břidlicová dlažba, jež se uplatní na terasách a chodnících. Kamenná dlažba z břidlice může posloužit i k ohraničení bazénu. Břidlicový kámen se často využívá i pro fasádní obklady zdí rodinných domů. Obkladová břidlice dodá domu výjimečný vzhled a kouzlo. Všestranné využití nachází břidlice také ve vnitřních prostorech domů, bytů či firem.