Řada lidí se ve snaze zrenovovat celý byt zbavuje i staré dřevěné parketové podlahy. Je to chyba. Mít doma byť starou, ale dřevěnou podlahu je velké plus, protože takové podlahy patří mezi ty nejkvalitnější a co víc, nevyjdou z módy a dají se renovovat třeba třikrát. proto bychom určitě neměli takovou zašlou dřevěnou podlahu z parket hned zatracovat a raději popřemýšlejme nad tím, jak ji zrenovovat.
Renovace parket jedině s profesionály
Pokud tedy máme doma takovou starou parketovou podlahu, objednejme si nejdříve technika firmy, který nám posoudí stav poškození a také nám sdělí, jak postupovat dále. Navrhne možné řešení, které nám bude po všech stránkách vyhovovat a máme půl práce hotovo. Renovace parket není jednoduchá záležitost a chce to odborníka. Samozřejmě, že se najde i šikovný kutil, který si umí poradit i v takových situacích, ale pokud s tím nemáme zkušenosti, je mnohem lepší vše přenechat na odborné firmě. Naše laická neodbornost by mohla spíše takové podlaze jen uškodit a to nenávratně.
Navíc také určitě chceme, aby renovace podlahy byla co nejlepší. Kvalitně položená a hladce naleštěná parketová podlaha, která může být z toho nejlepšího materiálu, časem ztrácí svůj reprezentativní vzhled. jsou to různé nerovnosti, škrábance i důlky nebo mezery mezi jednotlivými parketovými dílci. Vzhledem k těmto faktorům je právě velmi vhodné objednat si profesionální pracovní tým, který jistě ví, jak na to. Také disponují moderní a hlavně potřebnou mechanikou, kterou v tomhle směru opravdu potřebujeme. Jen tak budou parkety vypadat opět skvěle.
Uvádíme hlavní příčiny poškození parket:
- mechanické vady se vyskytují hlavně při nesprávném použití podlahové krytiny, tedy jakýkoliv pohyb těžkého nábytku, špatné a nepravidelné čištění parket, rýhy a škrábance v důsledku chůze po parketách
- vysoká vlhkost nebo naopak suchý vzduch v místnosti, kde parkety máme se podlaha začne deformovat, dílce začnou praskat a oddělovat se od sebe
- hnilobu, plíseň způsobuje zase nadměrné přemočení podlahy, vlhkost a tím pádem trvalé poškození parket
Několik etap renovace
Renovace parket si vyžaduje také několik fází, které je nutno dodržet. V první řadě je nutné podlahu pořádně vybrousit, aby se odstranily nejen nečistoty, ale také starý nátěr a lak. Podlaha může být tak zbroušena zhruba až o 2 mm a to z důvodu vyrovnání povrchu. Poté se můžeme dát do podrobného přezkoumání, zda jednotlivé dílce nevykazují mezi sebou velké mezery, nejsou – li na parketách hluboké škrábance a podobně. Tady přichází na řadu tmelení. Na trhu existuje široký sortiment takových speciálních tmelů. je možné je použít buď celoplošně nebo jen na postižená místa. jakmile bude tmel dokonale vyschnutý, můžeme se pustit do další fáze renovace parket. Tím je opět broušení. Tady musíme odstranit přebytečný tmel a podlahu vybrousit tak, aby povrch byl dostatečně hladký. Je také pravděpodobné, že podlaha změní odstín, ale to není na závadu. Naopak, můžeme mít dokonalou podlahu, která bude vlastně originálem. K závěrečné fázi renovace parket se potřebujeme rozhodnout, zda budeme podlahu lakovat nebo voskovat. Takto ošetřená podlaha pak může vydržet několik let a k renovaci pak můžeme přistoupit zase až za 8 nebo 10 let.