Jak před zimou ošetřit zahradní nábytek?

Léto je za námi, a kromě nezbytných prací na zahradě je dobré postarat se i o zahradní nábytek. Způsob, jak jej po sezóně ošetřit, závisí především na materiálu, z něhož je vyroben. Jakou péči vyžadují různé typy nábytku a co je třeba udělat, aby byl funkční a krásný i v příští sezóně?

Bez ohledu na materiál je třeba nábytek po sezóně vždy důkladně zbavit všech nečistot. Různé materiály však vyžadují také různé čisticí prostředky. Ne všechny lze umýt hadříkem s vodou a saponátem. Zatímco plastovým či kovovým nábytkům obyčejná voda případně i tlakový čistič nevadí, dřevo vyžaduje speciální přípravek. Použijte např. Xyladecor Čistič dřeva, který dokáže ozdravit i zašlý nábytek a navrátit mu svěží lesk.

Jak ošetřit jednotlivé materiály?

Nejsnazší je péče o nábytek z plastu nebo umělého ratanu. Jednoduše je zbavte nečistot a osušte. Péče o kovový nábytek je o něco složitější. Před zimou je dobré z něj odstranit i případnou rez nebo popraskaný nátěr. Postižená místa proto vyčistěte, nejlépe drátěným kartáčem nebo hrubým smirkovým papírem, poté povrch omyjte vodou se saponátem a důkladně osušte. Následnou péči pak zajistí barva typu 3 v 1 Hammerite Přímo na rez, kterou můžete aplikovat přímo na zkorodovaný kov bez potřeby základové barvy.

V případě špatně dostupných míst vyzkoušejte Hammerite spej.

V případě použití spreje nezapomeňte použít zakrývací folii tesa® Easy Cover Economy, která ochrání vše, co nechcete obarvit.

Dřevěný nábytek je krásný, ale náročnější na údržbu. Na ten z tuzemských dřevin, jako je smrk nebo borovice, je na ošetření vhodný lak na dřevo. Pokud použijete Luxol Lak s UV ochranou, zvýšíte navíc jeho odolnost před slunečními paprsky, které dřevo poškozují nejvíce.

Tvrdé exotické dřeviny je lepší natřít například Xyladecor Ošetřujícím olejem, který nanášejte ve směru vláken štětečkem nebo válečkem. V obou případech se doporučují alespoň dvě vrstvy nátěru. Před nanesením další vrstvy se však vždy ujistěte, že je první vrstva zcela suchá.

Uskladnění zahradního nábytku

Pokud jste nábytek vyčistili a ošetřili vhodnou povrchovou úpravou, rozhodně uděláte nejlíp, pokud jej na zimu uskladníte do vnitřních prostor. To mu zajistí ochranu před povětrnostními vlivy, které dávají všem typům povrchů přes zimu zabrat. Pokud takové místo nemáte, přikryjte nábytek alespoň ochrannou fólií nebo plachtou. Řešení za pár korun dokáže ušetřit tisíce.

Nové články