Raspberry Pi – vyplatí se?

 

Raspberry Pi je počítačová platforma dostupná na trhu už od roku 2012, která si rychle získala obří oblibu po celém světě. Pozornost si zaslouží především neomezené možnosti – zpočátku se projekt soustředil na vzdělávání, ovšem v současnosti nachází Raspberry Pi využití v mnoha různých užitných systémech. Vyplatí se koupit si takovýto výrobek?

Co je Raspberry Pi? Základní informace

Přestože jsou desky tištěných spojů pro milovníky elektrotechniky a programování dostupné už dlouhá léta, málokterý výrobek tohoto typu získal takové zástupy fanoušků jako „malina“. Vyplývá to mimo jiné ze značného potenciálu, který se skrývá ve skromné konstrukci – funkčnost systému založeného na Raspberry Pi lze dokonce přirovnat k osobnímu počítači.

Zařízení vyráběná Raspberry Pi Foundation jsou vybavena sadou užitečných vstupů, včetně portů HDMI a USB. K tomu se přidávají možnosti připojení k Wi-Fi síti, a také podpora jednoduché zvukové karty. Pozornost si zaslouží rovněž spolehlivé součástky, jejichž specifikace výrazně převyšuje jiné jednočipové počítače. Na příklad čtvrtá generace modulu, vydaná v roce 2019, využívá 4jádrový procesor s taktováním 1,5 GHz a 1, 2 nebo dokonce 4 GB RAM. Data se pak ukládají na paměťovou kartu.

Jaký operační systém používá Raspberry Pi?

Výchozím systémem, který zodpovídá za činnost modulů z řady Raspberry Pi, je Raspbian (Raspberry Pi OS) – autorský produkt Linuxu založený na Debianu. Nahrát ovšem lze prakticky libovolný jiný operační systém. Většina uživatelů sází na různé verze Linuxu, ale dají se instalovat dokonce i plnohodnotné Windows. Zde je dobré poznamenat, že Microsoft dlouho spolupracuje s autory Raspberry Pi a nabízí jim speciální verzi svého systému – Windows IoT.

K čemu lze využít Raspberry Pi?

Mikropočítač Raspberry Pi lze používat mnoha různými způsoby. Pro mnohé jde o praktický, interaktivní způsob, jak se naučit programovat a elektroniku, další hledají užitná využití. Funkčnost Raspberry Pi závisí téměř výhradně na kreativitě uživatele a dostupných komponentech – s použitím modulů z této řady lze vytvořit dokonce plnohodnotná zařízení černé techniky.

Historie Raspberry Pi: jeden z nejoblíbenějších jednodeskových počítačů

První verze Raspberry Pi byla vytvořena v roce 2012 – za vývoj tohoto řešení od začátku zodpovídá britská nezisková organizace se sídlem v Cambridge, založená v roce 2009. Jejím hlavní úkolem je popularizace informatiky mezi nejmladšími a nejen tam. Zajímavé je, že první prototypy vznikly ještě před založením samotné nadace. Po letech vylepšování konečně přišel čas na oficiální premiéru. Jedné z nejranějších verzí – Raspberry Pi Model B – se během prvních dvou let prodalo více než dva miliony kusů.

Přednosti platformy Raspberry Pi

Jedním z největších plusů Raspberry Pi je praktická tvorba různých projektů. U podobných zařízení, třeba Arduina, musí být kód připraven na osobním počítači a teprve pak nahrán na platformu. V případě Raspberry Pi může deska samotná sloužit jako počítač – zabudovaná podpora monitoru, myši nebo klávesnice dovoluje programovat bez jiné jednotky. Ve spojení s velmi malými rozměry to z Raspberry Pi činí nesmírně kompaktní a univerzální zařízení.

Navíc uživatelé Raspberry Pi tvoří na internetu pružnou komunitu, která sdílí pochybnosti, řešení nebo postřehy spojené se zařízením. Díky tomu lze poté, co narazíme na jakýkoliv problém, snadno najít řešení. Kromě toho fanoušci tohoto zařízení často vypouštějí na internet vlastní, bezplatné kousky kódu nebo jiného typu softwaru zcela zdarma v rámci sdílení se zbytkem komunity. S tím vším je rozvíjení vlastních dovedností z oblasti elektrotechniky mimořádně snadné a příjemné.

Vyberte si osvědčené zařízení Raspberry Pi – najdete ho v obchodě Botland

Kde se vyplatí opatřit si zařízení Raspberry Pi? Na trhu lze najít mnoho zajímavých nabídek – např. v obchodě Botland, který dlouhá léta podporuje polské milovníky elektrotechniky a robotiky. V rámci jeho sortimentu jsou dostupné položky pro amatéry i profesionály. Široký výběr, rychlá realizace objednávky a pomoc specialistů v případě jakýchkoliv pochybností představují kombinaci, na kterou se určitě vyplatí vsadit.

 

Nové články