Jak vybrat ten správný vypínač? Vyplatí se znát jednotlivé druhy

Není zásuvka jako zásuvka. Každá může fungovat trochu jiným způsobem, a proto je budeme také jinak používat. Zde je krátký přehled toho, co se ve světě zásuvek nabízí.

Jednopólový spínač

Jedná se o nejčastější spínač vůbec. Má jednu klapku, světlo (popřípadě spotřebič) se zapíná a vypíná z jednoho místa. Tyto spínače najdeme v jednotlivých místnostech, jako je ložnice, dětský pokoj, koupelná kuchyně a další. Velmi dobré kvality dosahují ABB vypínače a zásuvky.

Jednopólový spínač se signalizační doutnavkou

Jedná se o jednopólový spínač, který se často používá zejména u spotřebičů nebo u světel, u kterých potřebujete mít přehled o tom, zda jsou zapnuté nebo vypnuté. Může jít o osvětlení v garáži, ve sklepě a podobně.

Jednopólový spínač s orientačním (trvalý) osvětlením

Tento jednopólový spínač má doutnavku nebo LED, které svítí trvale (i když světlo nebo spotřebič, který má být ovládán, je vypnut). Hodí se například do tmavých chodeb, abyste si mohli pohodlně rozsvítit.

Dvoupólový spínač

Má jednu klapku, ovládá dva elektrické obvody současně.

Třípólový spínač

I tento spínač disponuje jednou klapkou. Používá se pro ovládání až tří vstupů a výstupů. V domácnostech se používá k zapnutí a vypnutí elektrických spotřebičů, jako je varná deska apod.

Hotelový spínač

V současné době už se jedná o zastaralou verzi spínače. V současné době už se nevyrábí, takže jej nemůžete ani koupit.

Sériový vypínač

Z jednoho místa můžete ovládat rovnou dvě světla. Jedná se o vypínač se dvěma klapkami – v podstatě je jednopólový vypínač rozpůlen, je dvojitý. Využívá se například v místnosti, kde chcete rozsvítit hlavní a doplňkové světlo. V koupelně tímto způsobem můžete rozsvítit světlo a třeba odsávání apod.

Střídavý vypínač

Ovládáno je jedno světlo, a to ze dvou různých míst. Používá se zejména pro rozsvěcení/zhasnutí na schodišti. I tento vypínač disponuje orientačním osvětlením.

Nové články