Pergoly už v dnešní době můžete vyrobit doslova z čehokoliv. To ostatně dokazuje nepřeberné množství pergol, na které narazíte v katalozích nebo na internetu.
Na zahradách už dnes neuvidíte pouze dřevěné a hliníkové pergoly. Variací je totiž nepřeberné množství. A v tomto článku vám ukážeme, jaké typy pergol můžete vůbec pořídit.
V hlavní roli kovy
Nejedna hliníková pergola už dobyla možná i vaši zahradu. A není se čemu divit, tento materiál je velmi oblíbený. Hliníkové pergoly jsou masivní a vynikají vysokou životností i nosností. Hodí se tak všude tam, kde padá více sněhu a může tak dojít k velkému zatížení pergoly. Tento předpoklad by vás ale neměl odradit od jejího pořízení. Moderní pergoly vyrobené z hliníkových profilů totiž hravě konkurují ostatním prémiovým materiálům. A navíc hliník působí už na první pohled velice elegantně, což oceníte nejen vy, ale i vaše návštěvy.
Bioklimatické pergoly
Hliník, hliník, kam se podíváš. Ano, i u bioklimatických pergol se jako stavební materiál používá hliník. Většinou jsou tyto typy pergol vyrobeny z luxusních hliníkových profilů a jsou opatřeny rolovací střechou s lamelami. Bioklimatická pergola pak dostává svému jménu především díky své střeše, kterou je možné přizpůsobit aktuálnímu slunečnímu svitu. Zajistí vám příjemný stín a pokud vám nevadí trošku toho sluníčka, můžete si střechu roztáhnout i během parních letních měsíců kdykoli se vám zachce.
Stará dobrá klasika
Co by to bylo za žebříček pergol, pokud by se do něj nedostalo dřevo. To se stále umísťuje ve statistikách oblíbenosti. A není se čemu divit. Masivní dřevo totiž svou krásou může konkurovat i moderním pergolám vyrobeným z hliníku. A to i vzhledově. Jejich vzhled přitom závisí především na povrchové úpravě dřeva. A s tou si u dřevěných pergol můžete opravdu vyhrát. Kromě povinné ochranné impregnace a laku, který trámy ochrání před škůdci i povětrnostními vlivy, si s nimi totiž můžete opravdu vyhrát. Záleží jen na vás, jestli pro pergolu použijete extravagantních barev, nebo je obarvíte decentním způsobem. V naprosté většině případů je ale stejně původní vzor, tedy přírodní vzhled. Pokud dřevo obrousíte a nalakujete, vytvoří opravdu krásný doplněk vašeho bydlení.