Jak snížit energetickou náročnost rodinného domu

Energetická krize už nějaký ten pátek komplikuje život v České republice i v celé Evropě. A jelikož východisko zatím není v dohlednu a vypadá to, že nás tíživé velmi vysoké ceny budou trápit i v nadcházejících měsících, pojďme si zmínit řadu opatření, která vedou k nízké energetické náročnosti domu. V případě, že zrovna stavíte své vlastní bydlení, pamatujte na to, že klíčové je postavit nízkoenergetický dům. V takovém případě bude nízká energetická spotřeba zajištěna.

Tepelné čerpadlo je dlouhodobě populárním řešením

V posledních letech se pozornost přiklání hlavně k tepelným čerpadlům. Na první pohled se nejedná o zrovna levné řešení, ale z dlouhodobého hlediska se jedná o něco, co výrazně sníží energetickou spotřebu rodinného domu (a návratnost je tedy také velmi kráká, zejména pokud se využije možnost získat jednorázový finanční příspěvek).

Aktuálně rozeznáváme několik druhů tepelného čerpadla, které svým principem funguje podobně jako klimatizace (jen tedy s opačným efektem).

Fotovoltaika patří na střechu

Mezi úsporná opatření patří také fotovoltaická elektrárna. Poptávka po tomto úsporném řešení v posledních letech roste, což je logické, když se energetická krize pořádně rozproudila. Opět mluvíme o něčem, na co lze získat dotaci z dotačního programu a co může velkou měrou snížit energetickou spotřebu.

Pokud bychom měli hovořit z praxe, řekneme, že fotovoltaika se postará o 70 % veškeré spotřeby energie. Domácnost se tak z velké části stane samostatnou.

Vyměňte starší kotel

Pokud je pro vás pořízení tepelného čerpadla úplně nepřípustné, nabízí se vyměnit původní starší kotel za nový, ekologičtější a také ekonomičtější. Opět se na to vztahují dotace, které mohou snížit pořizovací cenu takového kotle. Z dlouhodobého hlediska se zase vyplatí a návratnost je poměrně brzká, zejména za předpokladu získání onoho příspěvku.

Nové články