Novela stavebního zákona vešla v platnost. Stavět se mohou pouze nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy jsou velké téma. Jejich úkolem je především snížit energetickou náročnost a ušetřit tím nejen rodinnou kasu, ale také životní prostředí. Zatímco ještě donedávna byla stavba tohoto druhu příbytku pouhou volbou, nyní se jedná o povinnost. Prvního lednového dne roku 2020 totiž vešla v platnost novela stavebního zákona, kvůli které se mohou stavit pouze domy s téměř nulovou spotřebou.

Životní prostředí na prvním místě

Jedná se pouze o jedno z mnoha opatření, které má vést k ochraně životního prostředí. Prakticky denně na světlo světa vyplývají informace říkající, jak strašně střádá naše planeta vlivem našeho nezodpovědného chování k ní. Proto se apeluje na třídění odpadků, jejich neodhazování v lesích, také na upřednostňování raději kvalitnějších, leč dražších kousků oblečení před těmi levnějšími alternativami. A nově se touha spasit životní prostředí přesunula také do světa bydlení.

Nízkoenergetické domy jsou stavěny s myšlenkou co nejvíce snížit náklady spojené s vytápěním a ohřevem vody. I proto se do nich instalují úsporná opatření, jako jsou rekuperace nebo tepelné čerpadlo, jež velkou měrou přispívají k naplnění tohoto účelu. Při výběru firmy na stavbu domu na klíč hledejte zkušení firmy jako například Annika House s.r.o.

Okna jsou nejdůležitějším stavebním prvkem

Nezapomíná se ani na okna, která jsou tím nejdůležitějším stavebním prvkem. Velké úniky tepla hlavně během hlavní topné sezony trápí nejeden rodinný dům, čemuž se chce už při stavbě rodinného příbytku předcházet. Okna se proto vybírají opravdu kvalitní, aby se pyšnila dokonalým zasklením a aby se tak splnily standardy pro nízkoenergetické bydlení. Většinou bývají zpestřena různými inovacemi a nejnovějšími technologiemi, které mají z úkol zvýšit komfort při jejich používání, znásobit jejich bezpečnost a ještě o něco navýšit jejich energetickou úspornost.

Pokud se staví rodinný dům pyšnící se nízkou energetickou náročností, musí se pamatovat na jedno – na standardy, které určují, zdali se o nízkoenergetické bydlení jedná či nikoliv.

Nové články