Pokládka nové podlahy? Žádný problém, ale jaký druh lišty vybrat?

Nastal čas na novou podlahu? Na nic nečekejte a pusťte se do toho. Hlavní je výběr té správné podlahy dle místa, kam ji budete pokládat. Do kuchyně se samozřejmě nejlépe hodí dlažba, do ostatních místností buď plovoucí podlaha nebo linoleum – záleží pouze na vaší představě a samozřejmě i na finančních možnostech.

Ať už si vyberete, jakou podlahu chcete, jedno mají všechny typy společné – budete k nim potřebovat podlahové lišty. Bez nich byste mohli mít po čase velký problém s nečistotami, které zapadají mezi lišty a zeď a tím definitivně zhyzdí pohled na vaši novou krásnou podlahu. Že nemáte nejmenší tušení, jaké lišty pořídit?

Jak bydlet vám ukáže i magazín o bydlení.

Jaké jsou základní typy lišt?

Soklové lišty

Jednoduché lišty, které zakrývají nedostatky při přechodu podlahy do zdi. Jsou na jednu stranu estetické, nicméně plní i praktickou funkci – nedovolí vlhkosti, aby se pod podlahu „vetřela“ a prakticky znemožňuje jakékoli mechanické poškození. Navíc je pod tímto typem lišt možno vedení nevzhledné kabeláže.

Přechodové lišty

Tento typ lišt dokáže vyřešit nerovnosti mezi různými typy podlah. Dokáží zamaskovat nepřesnosti při přechodech mezi místnostmi, a dokonce eliminuje riziko zakopnutí přechodu z jedné podlahy na druhou, která se výškově liší. Jsou velice oblíbené, a hlavně cenové dostupné. Nejoblíbenějším typem jsou lišty nalepovací, které jednoduše „přilepíte“ k podlaze. Nemusíte se bát, že vaše ratolest ji bude s oblibou odlepovat – její přilepení je naprosto pevné a odstranit ji není vůbec „žádná sranda“.

Rohové lišty

Jak je již patrno z názvu, tyto lišty umísťujeme do rohů, kde je nežádoucí, aby se dostala voda, hlavně mezi spáry. Rohové lišty dokáží tohle riziko dokonale minimalizovat. Ale hlavně je to nejestetičtější volba pro zakrytí nerovností.

Schodové lišty

I z tohoto názvu je patrno, kde budou lišty umísťovány – ano, na schody. A to hlavně z toho důvodu, že hrany schodů jsou nejvíce zatěžovány, obzvlášť, když máte doma děti. Využívají se také při pokrytí schodů například kobercem nebo linem – pomáhají udržet tuto „pokrývku“ na svém místě.

Na lištách není radno šetřit, jelikož by nesprávný výběr mohl zcela zničit ten krásný pohled na vaši novou podlahu.

Prohlédněte si magazín pro ženy.

Nové články