Zahrada v únoru. Co dělat na konci zimy?

Myslíte si, že únor je pro vaši zahradu měsíc, kdy se nic neděje? V tom případě jste na velkém omylu. Právě v tento čas budete mít plné ruce práce. Čím si můžete udělat radost? Vydejte se s námi objevit tři aktivity, které byste v tuto dobu rozhodně neměli opomenout. Abyste se do nich mohli pustit, zahradní nářadí v podobě motyky a rýče mějte po ruce.

Zahrada se chystá na sezonu

Sotva skončily Vánoce a lednový čas utekl jako voda, je tady únor. Právě nyní je na čase, abyste se připravili na novou sezónu. Zahrada sice ještě spí zimním spánkem, ale abyste mohli sklízet úrodu, musíte se právě nyní dobře připravit. Do prostoru vašich okenních parapetů vysévejte semínka do misek. Mini pařeniště je pak zárukou úspěšného výsevu a dobrého růstu zdravých rostlin. Nyní si můžete vysévat raný salát, brokolici, lilek, papriky, rajčata i petrželku.

Brambory je třeba naklíčit

Již koncem února začíná čas, kdy si můžete nechat naklíčit brambory pro výsadbu. V sekci zahradní příslušenství si vyhledejte vhodné přepravky, kam brambory umístíte. Brambory nesmí ležet v silné vrstvě. Umístěte přepravky na světlé místo, kde je teplota okolo deseti stupňů. Tímto způsobem si zajistíte silné a zdravé klíčky. Již v únoru začněte klíčit rané odrůdy brambor, které budete sadit již z kraje jara a sklízet na začátku léta.

Omlazení rybízů

V únoru se hodí také omlazovat rybízy. Aby byla v létě úroda skutečně bohatá, je třeba vaše rybízové keře pravidelně prořezávat. Mladé výhony nyní v zimě poznáte snadno – jejich borka je světlejší, než jak je tomu v případě starších výhonků. Mladé výhonky jsou plodnější a zaručí vám bohatou úrodu. Při zimním řezu si pouze ohlídejte, aby teplota neklesala pod mínus pět stupňů Celsia. Větší mrazy by již mohly keř poškodit.

Pokud máte na zahradě kompost, nyní je ideální doba na jeho přeházení. Pokud venku není mráz, můžete se pustit i do prokypření záhonů, které již můžete vyvápnit.

Nové články