Zatočte s PMS: jak zmírnit jeho příznaky?

Co je premenstruační syndrom? Jedná se o soubor fyzických a psychických symptomů, které mnoho žen v plodném věku zažívá během posledního týdne cyklu. Některé bohužel i mnohem dříve. Předmenstruační syndrom odezní několik dní po menstruaci.

Příznaky doprovázející PMS:

  • úzkost, melancholie, podrážděnost, nespavost
  • změny libida, obtížné soustředění, zvýšená chuť k jídlu
  • bolest svalů, kloubů a hlavy
  • nafouknuté břicho, pnutí v prsou
  • zvýšení tělesné hmotnosti a zadržování tekutin

Jaké faktory zvyšují pravděpodobnost vzniku syndromu?

Na PMS neexistuje žádná diagnostika. Nic, co by potvrdilo, že žena tímto syndromem trpí. Léčba syndromu souvisí s tím, jak závažné jsou příznaky a zda ovlivňují každodenní život ženy. U mírných forem syndromu se zdá být prospěšné změnit stravování.

Konkrétně se upřednostňují komplexní sacharidy (celozrnné produkty, ovoce, luštěniny a fazole). Doporučují se rovněž potraviny bohaté na vápník – jogurt a listová zelenina. Vyvarujte se nadbytku cukru, soli a tučným jídlům, alkoholu a kofeinu. Jezte malé porce a častěji. Cílem je udržení hladiny glukózy v krvi ve stabilní mezi.

Jaké jsou další alternativy léčby?

V případě, že změny životního stylu nestačí a potřebujete další pomoc, obraťte se na vašeho gynekologa. Někdy vás nemusí trápit jen to, ale třeba také svědění a pálení v pochvě. Řadu těchto potíží způsobuje plísňová houba Candida albicans.

Jestliže se přemnoží vyvolává nepříjemnosti a žena je pak nucena sáhnout po nějakém léčivém preparátu. Velice účinné jsou čípky nebo krémy od GYNELLA®. Uleví od potíží a slouží také jako prevence. Raději své potíže vyřešte včas, než se vám zánět pochvy stane chronickým.

Nikomu z žen určitě neuškodí, když se přeléčí i preventivně. Není zrovna žádoucí, aby se od vás nakazil i váš partner.

Nové články