Nevíte kam použít jaké elektroinstalační krabice? Poradíme vám s jejich využitím!

Velice jednoduché komponenty, které jsou ale neodmyslitelnou součástí dobře navržených a realizovaných elektrotechnických rozvodů. Elektroinstalační krabice jsou většinou kruhovou komponentou, která se vsazuje do stěn a plní konkrétní úkoly.

Některé jsou určeny pro přerozdělování sítě na jednotlivé větve, jiné jsou potom především navrženy na to, aby byly na koncových místech nebo plnili konkrétní účel z pohledu vsazení do materiálu, nebo kombinace se specifickými komponenty. My vám dnes pomůžeme s těmi nejzákladnějšími.

Jak kvalitně rozvětvit elektroinstalační síť?

Měli bychom dodržovat několik důležitých pravidel. To že drážky pro elektroinstalaci by měly být vždy rovné a pouze v horizontálním či vertikálním směru, je už poměrná klasika. Spousta lidí ale rozvětvení zkrátka umístila do zdi a neřešila víc. K dispozici přitom máme rozbočovací krabice pod omítku, které jsou doslova jako dělané pro podobné účely. Zpravidla jsou opatřeny více místy, které se dají použít jako vstupy a výstupy pro jednotlivé větve elektroinstalace.

Krabice určené přímo pod zásuvky

Zásuvky jsou jedním z nejčastějších koncových bodů, se kterými se v elektroinstalaci setkáváme. Pod každou zásuvkou by přitom nikdy neměl být vedený jednoduše kabel ze zdi. Zcela naopak by zde měla být právě krabice pod zásuvky, která je přímo uzpůsobená tomu, aby na ni šly zásuvky rovnou pevně našroubovat. Jedná se tak mimo jiné o komponentu, která splňuje rozměrové normy a je tak použitelná v libovolném množství normalizovaných elektroinstalací.

Jak je to s krabicemi pod vypínače?

Logika věci by velela, že stejné krabice jako použijeme pod zásuvky, budeme jinak používat také pod vypínače. To ale rozhodně není pravda. Vypínače totiž často mohou mít trochu složitější zadní mechanismus. Kvůli tomu jsou i krabice pod vypínač v tomto ohledu jinak tvarované. Stejně jako v případě těch pod zásuvky, jsou tady všechny základní rozměry plně normalizované, a proto budou dobře sedět s běžnými vypínači. Zároveň jsou ale taky mnohem hlubší, než je tomu u krabic pod zásuvky. A to právě proto, aby se sem vždy vešel i obtížnější spouštěcí systém na zadní straně vypínače.

Nové články